W jaki sposób można zmniejszyć rozstępy?

Rozstępy mogą pojawić się w każdym wieku, a ich przyczyn jest mnóstwo. Stanowią problem, którego bardzo trudno się pozbyć – zwłaszcza domowymi sposobami. Z pomocą przychodzi wówczas medycyna estetyczna, która oferuje zabiegi skutecznie zmniejszające rozstępy. O tym, które z nich warto wybrać, piszemy w poniższym artykule!

Czym są rozstępy?

Rozstępy przyjmują formę różowych lub białych prążków na skórze, które wyglądem przypominają blizny. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach, a nawet na ramionach, przez co dla wielu osób stanowią ogromny problem natury estetycznej, będący przyczyną licznych kompleksów.

Są to trwałe zmiany skórne powstałe wskutek uszkodzeń struktury włókien kolagenowych, które tworzą tkankę łączną skóry właściwej, a ich pęknięcia spowodowane są najczęściej przez działania dużych sił rozciągających. W początkowej fazie towarzyszy im swędzenie oraz pojawienie się czerwono-fioletowych pasm na skórze. Towarzyszy im wówczas stan zapalny i to właśnie wtedy są one najbardziej podatne na zabiegi zmniejszające ich widoczność. Po pewnym czasie rozstępy przechodzą w drugie stadium rozwoju, nazywane fazą zanikową. Stają się one wtedy płaskie lub delikatnie wklęsłe, a skóra w ich okolicy zaczyna się marszczyć.

Powstawaniu rozstępów sprzyjają czynniki prowadzące do szybkiego i silnego rozciągania skóry. Są na nie narażone osoby w każdym wieku, niezależnie od płci, a najczęściej występują u kobiet w ciąży, osób otyłych lub z częstymi i dużymi wahaniami masy ciała, u osób ze skłonnościami genetycznymi lub cierpiących na choroby hormonalne, a także u nastolatków w okresie dojrzewania.

Jak zmniejszyć widoczność rozstępów?

Choć w aptekach i w drogeriach znaleźć można liczne preparaty i maści na rozstępy, zmniejszenie ich widoczności domowymi sposobami jest niemal niemożliwe – zwłaszcza, jeśli znajdują się one w fazie zanikowej. Istnieją natomiast liczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które pozwalają na ich skuteczną redukcję. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżnić można m.in.:

  • masaże endermologiczne – są to masaże przeprowadzane przy pomocy specjalnego urządzenia, które wyposażone jest w dwie rolki działające podciśnieniowo. Zabiegi charakteryzują się nieinwazyjnością połączoną z wysoką skutecznością w redukcji rozstępów, cellulitu, a także w ogólnym wyszczuplaniu sylwetki. Profesjonalny masaż endermologiczny w Warszawie wykonasz w naszym gabinecie Studio Laser!
  • zabiegi falą uderzeniową – polegają one na wprowadzaniu do ciała oscylacyjnych fal akustycznych, które rozluźniają tkankę łączną, wzmacniają naskórek oraz stymulują produkcję kolagenu. Zabiegi polecane są osobom, które chcą pozbyć się rozstępów (zwłaszcza pociążowych) i cellulitu, a także ujędrnić skórę oraz wymodelować sylwetkę,
  • laseroterapia – w redukcji rozstępów często wykorzystywane są lasery, które regenerują i remodelują tkanki, a także poprawiają koloryt skóry.

Ponadto w walce z rozstępami często wykorzystywana jest mezoterapia lub karboksyterapia. Przed zdecydowaniem się na konkretną metodę warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże wybrać najodpowiedniejszy zabieg, a także wykluczy ewentualne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.