Pajączki na nogach – przyczyny powstawania i sposoby leczenia

Istnieje wiele chorób, którym towarzyszą mało estetyczne defekty widoczne na ciele. Do jednej z nich można zaliczyć tzw. pajączki na nogach. Te fioletowo-czerwone rozgałęzienia często stają się zmorą wielu kobiet, obniżając przy tym ich samoocenę oraz pewność siebie. Pozbycie się pajączków może wydawać się trudne – jak wygląda to w praktyce? W artykule opisujemy zarówno sposoby leczenia, jak i przyczyny ich powstawania!

Jak powstają pajączki na nogach?

Wśród przyczyn powstawania pajączków na nogach wyróżnić można wiele czynników. Najpowszechniejsze z nich to zaburzenia uwarunkowane genetycznie i hormonalnie, a także ogólne problemy z układem krążenia. Mogą one pojawiać się także wskutek dużego obciążenia nóg, co obejmuje: częste i długotrwałe noszenie szpilek oraz przebywanie w jednej, niezmienianej pozycji, zarówno stojącej, jak i siedzącej.

W wyniku tych lub innych nieprawidłowości, osłabione naczynia krwionośne pękają pod warstwą naskórka, tworząc fioletowe rozgałęzienia, które widać na skórze. Jest to zaburzenie mechanizmu, który polega na naprzemiennym kurczeniu i rozszerzaniu się naczyń krwionośnych. Pajączki na nogach nie są wyłącznie problemem natury estetycznej – w niektórych przypadkach mogą być objawem poważniejszych zaburzeń żylnych lub innych problemów zdrowotnych, które warto skonsultować z lekarzem.

Sposoby leczenia pajączków na nogach

Wiadomym jest, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Aby więc zmniejszyć ryzyko pojawienia się pajączków na nogach konieczna jest zmiana dotychczasowego trybu życia, na co składa się: większa aktywność fizyczna oraz stosowanie lekkostrawnej diety, bogatej w kwasy tłuszczowe omega-3, a także w witaminę C, E czy PP.

W leczeniu pajączków na nogach można wykorzystać także leki, które polepszają krążenie w naczyniach. Są to jednak metody, które nie gwarantują satysfakcjonujących efektów. Jednym z popularniejszych sposobów na pozbycie się pajączków jest natomiast laseroterapia. Zabieg ten polega na całkowitym zamykaniu naczynka, a opiera się na działaniu energii przenoszonej przez promieniowaniem laserowe. Efekty widoczne są po ok. 4-8 tygodniach, a sam zabieg jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny.

Inną - choć zdecydowanie bardziej inwazyjną - metodą na pozbycie się pajączków jest skleroterapia. Polega ona na nakłuwaniu naczyń krwionośnych oraz wprowadzaniu  do ich światła specjalnych substancji, które mają na celu zamknięcie naczynka.

Niezależnie od tego, jaką metodę leczenia pajączków na nogach wybierzesz – pamiętaj, aby zawsze korzystać z usług zaufanych specjalistów. W kwestii zdrowia oraz dobrego samopoczucia nie należy oszczędzać!