Niechciana pamiątka z wakacji – jak pozbyć się przebarwień?

Przebarwienia posłoneczne – nieestetyczne, brązowe plamy pojawiające się najczęściej na twarzy, szyi i dekolcie, będące skutkiem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Zdecydowanie najlepszym sposobem byłoby stosowanie zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć” i przed wyjściem na słońce wmasować w skórę filtr UV, jednak co zrobić, kiedy przebarwiania już się pojawią, pomimo stosowanych filtrów? W jaki sposób z nimi walczyć? Czy da się ich pozbyć?

Domowe sposoby

W przypadku niewielkich zmian skórnych warto spróbować domowych sposobów.

Jedną z najstarszych metod jest wymieszanie łyżki sody z odrobiną wody i nałożenie mieszanki na skórę. Po kilku minutach spłukać letnią wodą. Innym sposobem jest wyciśnięcie soku z cytryny i rozcieńczenie go wodą. W powstałym preparacie moczyć wacik i przemywać nim cerę. Oba składniki posiadają właściwości wybielające, dzięki czemu mogą wpłynąć na rozjaśnianie cery.

Skutecznym rozwiązaniem może być również aloes. Regularnie wcierany nie tylko ujednolici koloryt, ale również zadziała nawilżająco, wpłynie na szybszą regenerację skóry i złagodzi podrażnienia. Aloes warto stosować 2 razy dziennie. Można go wymieszać z sokiem ze świeżego ogórka i/lub miodem.

Doskonały wpływ na skórę ma także ocet jabłkowy. Nawilża, wyrównuje koloryt, rozjaśnia przebarwienia i minimalizuje nierówności. Należy wykonać roztwór octu z wodą w stosunku 1:3 i przemywać nim twarz. Spłukać letnią wodą!

Zabiegi kosmetyczne

Przy większych, ciemniejszych plamach niezbędne będzie udanie się do gabinetu kosmetycznego. Specjalista sprawdzi stan Twojej skóry i dobierze odpowiednią metodę walki. Zabiegi kosmetyczne są zdecydowanie najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się dużych plam posłonecznych.

Obecnie, największą popularnością cieszy się zabieg usuwania przebarwień. Za pomocą wiązki energii podgrzane zostają zabarwione komórki, które pod wpływem temperatury ulegają zniszczeniu. W Studio Laser wykonujemy zabiegi z wykorzystaniem najnowszego modelu lasera IPL, który doskonale radzi sobie nawet z najbardziej opornymi plamami. Skóra po zabiegu może zareagować w różny sposób: niewielkie przebarwienia zostaną rozbite bez skutków ubocznych, natomiast większe mogą doprowadzić do łuszczenia, powstawania delikatnych śladów, które znikną w zaledwie kilku dni. Dzięki laserowemu usuwaniu przebarwień wystarczy zaledwie kilka zabiegów (a czasami nawet jeden), by skóra odzyskała swój jednolity koloryt.