Kwas hialuronowy – sposób na młody wygląd

Kwas hialuronowy często nazywany jest eliksirem młodości. Z uwagi na swoje właściwości od lat stosowany jest w kosmetyce i medycynie estetycznej. Kojarzony jest głównie jako składnik mający na celu pomóc w walce z czasem o młody wygląd. Czym dokładnie jest? Jakie są jego właściwości? Czy jest bezpieczny? O tym wszystkim w poniższym wpisie.

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA – Hyaluronic Acid) to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w każdym organizmie ludzkim. Znajduje się między innymi w tkankach łącznych, chrząstkach czy ciałku szklistym oka, jednak najwięcej (około 56%) występuje go w skórze. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie protein strukturalnych (kolagenu i elastyny), co bezpośrednio wpływa na ciało sprawiając, że jest napięte, sprężyste i nawilżone. Niestety, z wiekiem jego ilość się zmniejsza, przez co skóra staje się przesuszona, traci swoją jędrność i pojawiają się zmarszczki. Wówczas ratunkiem są kosmetyki z jego dodatkiem lub zabiegi medycyny estetycznej.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych składników w kosmetyce. Bardzo często występuje w kosmetykach odmładzających i nawilżających. Tym, co sprawia, że jest tak popularny są jego właściwości higroskopijne (1g może związać nawet do 6 litrów wody). Skutecznie nawilża skórę i zapobiega przed jej odparowaniem.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Z uwagi na swoje właściwości i bezpieczeństwo (naturalny składnik ciała, przez co nie wywołuje niepożądanych reakcji) w medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej stosowanych surowców. Najpopularniejszym zabiegiem z jego zastosowaniem jest botox, czyli terapia botulinowa. Jego zadaniem jest wypełnienie i usuwanie zmarszczek, a w efekcie wizualne odmłodzenie skóry. Kwas hialuronowy wstrzyknięty pod skórę spłyca i prostuje pionowe i poprzeczne bruzdy.

Kluczem do osiągnięcia satysfakcjonującego, estetycznego efektu jest prawidłowo przeprowadzony zabieg. W naszym gabinecie likwidowanie zmarszczek przeprowadzane jest przez lekarzy z olbrzymią wiedzą i doświadczeniem, którzy dbają o bezpieczeństwo każdego klienta.