Komu zaleca się zabieg presoterapii?

Wśród zabiegów często stosowanych w medycynie estetycznej, fizjoterapii czy kosmetyce możemy wymienić między innymi presoterapię. Jest inaczej nazywana drenażem limfatycznym i ma na celu przede wszystkim oczyszczenie organizmu i pozbycie się problematycznych obrzęków. Na czym dokładnie polega ten zabieg i kiedy warto się na niego zdecydować?

Czym właściwie jest presoterapia? 

Na początek warto wytłumaczyć, czym właściwie jest presoterapia, nazywana również masażem kompresyjnym oraz masażem uciskowym. Zabieg ma na celu usprawnienie funkcjonowania naczyń krwionośnych oraz cyrkulację płynów ustrojowych. Ponadto świetnie się sprawdzi jako uzupełnienie endermologii czy innych zabiegów wysmuklających sylwetkę. Drenaż limfatyczny składa się z kilku etapów:

  • dobierania specjalistycznych makiet, rękawów albo cienkich bandażów do drenażu,
  • założeniu makiet na gołe ciało (najczęściej ręce lub nogi, a czasami również na brzuch, pośladki i biodra),
  • ustawienie odpowiednich parametrów na urządzeniu do presoterapii,
  • wywieranie nacisku na poszczególne partie ciała przez sprężone powietrze,
  • mechaniczna stymulacja naczyń krwionośnych, która skutkuje cyrkulacją płynów, a w efekcie prowadzi do pozbycia się toksyn z organizmu oraz odżywienia tkanek.

Masaż kompresyjny trwa 35 minut. Aby otrzymać optymalne efekty, dobrze zdecydować się na serię zabiegów.

Kiedy warto zdecydować się na masaż uciskowy? 

Drenaż limfatyczny to zabieg, na który warto się zdecydować w wielu przypadkach. Presoterapia jest polecana przede wszystkim osobom, które zmagają się z obrzękami limfatycznymi albo żylnymi. Ponadto skutecznie wesprze walkę z cellulitem oraz otyłością. Można ją stosować w procesie redukcji blizn i regeneracji mięśni po urazach, a także profilaktycznie w celu zapobiegania zakrzepom i zatorom. Oprócz tego możemy też wymienić kilka przypadków medycznych, przy których dobrze się zdecydować na presoterapię: zaburzenia troficzne skóry, zaburzenia krążenia krwi, objaw Reynauda czy zaburzenia cyrkulacji chłonki.