Jakie zastosowanie w medycynie i kosmetyce ma kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy, potocznie nazywany eliksirem młodości, wykorzystywany jest w medycynie i kosmetyce na szeroką skalę. Zabiegi wykonywane przy jego użyciu są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, jednocześnie przynosząc spektakularne rezultaty. Kwas hialuronowy może być stosowany na twarz, usta, czy pod oczy, jednak o szerszym wykorzystaniu substancji tego typu opowiadamy w artykule!

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie w postaci soli sodowej. Jej największe stężenie obecne jest w skórze, w mazi stawowej czy w ciele szklistym oka. Ponadto jest ona składnikiem płynów ustrojowych, tkanki łącznej, a także ścian naczyń krwionośnych. Działanie kwasu hialuronowego polega na wiązaniu wody, przez co odpowiada on za właściwy poziom nawilżenia skóry. Co ciekawe – ok. 30% substancji obecnej w organizmie codziennie ulega rozpadowi, a jej miejsce zajmują wówczas nowe cząsteczki kwasu.

Wraz z upływem lat ilość kwasu hialuronowego stopniowo się zmniejsza, czego następstwem jest degeneracja tkanek, w których się znajduje. Jego niedobory można uzupełnić na wiele sposobów, jednak najpopularniejsze z nich to zastrzyki, tabletki czy krem.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Cząsteczki syntetycznego kwasu hialuronowego charakteryzują się identyczną budową jak te, które naturalnie obecne są w organizmie człowieka, przez co substancja jest bardzo dobrze tolerowana przez ludzkie ciało. Jest ona stosowana w kosmetyce na szeroką skalę – obecność kwasu hialuronowego można zauważyć w składzie wielu kremów odmładzających, jednak najczęściej jest ona wykorzystywana w gabinetach medycyny estetycznej. Zabiegi przeprowadzane przy użyciu kwasu hialuronowego mają na celu głównie wygładzenie zmarszczek, jednak równie często stosowane są do powiększenia, nawilżenia i wymodelowania ust, a także do zniwelowania nieestetycznych cieni pod oczami. Ze względu na swoją popularność, zabiegi z kwasem hialuronowym znaleźć wykonywane są niemal we wszystkich miastach na terenie całej Polski – jeśli szukasz kliniki, która oferuje likwidację zmarszczek w Warszawie, serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu Studio Laser!

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w medycynie

Kwas hialuronowy powszechnie stosowany jest w okulistyce, gdzie służy jako baza do produkcji kropli do oczu czy płynów do soczewek kontaktowych. Substancja często wykorzystywana jest także podczas zabiegów chirurgicznych, takich jak leczenie zaćmy czy przeszczep rogówki. Ponadto kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w ortopedii, m.in. w leczeniu chorób kości i stawów – np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Stanowi także nieocenioną pomoc podczas zwalczania stanów zapalnych pochwy, sromu czy szyjki macicy. W ginekologii wykorzystywany jest także do przyspieszenia gojenia się ran pooperacyjnych.