Jak zaradzić bliznom potrądzikowym?

Blizny potrądzikowe to poważny problem natury estetycznej, który często może prowadzić do obniżenia samooceny. Ich leczenie jest wymagającym i długotrwałym procesem, z którym wiąże się konieczność stosowania specjalistycznych kosmetyków bądź poddawania się zabiegom. Niestety, w większości przypadków całkowite pozbycie się blizn potrądzikowych jest niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na zmniejszenie ich widoczności.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Trądzik to przewlekła i trudna do zwalczenia choroba dermatologiczna, a wśród jej objawów wyróżnia się przede wszystkim występowanie zmian skórnych o charakterze krostek, zaskórników, grudek, a nawet torbieli ropnych. Pojawiają się one najczęściej na twarzy, a niekiedy także na plecach czy dekolcie.

Bliznami potrądzikowymi nazywane są zmiany skórne powstałe wskutek uszkodzenia skóry właściwej. Jej fragment zostaje wówczas zastąpiony tkanką łączną włóknistą, która ma postać wgłębień lub zapadnięć o nieregularnym kształcie. Poszczególne blizny różnią się od siebie także wielkością oraz głębokością. Z upływem lat, wraz z ubywaniem kolagenu, mogą się one pogłębiać.

Domowe sposoby na blizny potrądzikowe

Na niewielkie blizny potrądzikowe pomóc mogą domowe sposoby. Warto wówczas stosować maseczki na bazie naturalnych substancji, które stymulują odbudowę naskórka oraz wykazują właściwości rozjaśniające i kojące. Polecane są szczególnie preparaty z miodu i cytryny, z cynamonu, oliwy z oliwek i soku z cytryny, z olejku jojoba i soku z limonki, a także z awokado i soku z limonki. Powinny być one stosowane 2 razy w tygodniu.

Profesjonalne zmniejszanie widoczności blizn potrądzikowych

Niektóre osoby w walce z bliznami potrądzikowymi decydują się na skorzystanie z rozwiązań nowoczesnej medycyny estetycznej. W zabiegach, które pomagają w zmniejszeniu ich widoczności, stosowane są zaawansowane lasery. Urządzenia tego typu pozwalają także na skuteczne pozbycie się nieestetycznych przebarwień skórnych.

Zabiegi pomagające zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych i laserowe usuwanie przebarwień w Warszawie przeprowadzamy w naszym gabinecie Studio Laser. Chętnie przygotujemy dla Ciebie spersonalizowaną ofertę, która obejmować będzie Twoje indywidualne oczekiwania oraz stopień zaawansowania problemu.

W naszym studiu korzystamy z najnowszej generacji lasera IPL – Quantum SR. Jest to sprzęt wytwarzany przez światowego lidera w dziedzinie produkcji urządzeń laserowych. Podczas zabiegu generowane są wiązki światła IPL, które dociera do głębokich warstw skóry i jest pochłaniane przez melaninę. Podgrzaniu ulegają wówczas komórki zawierające barwnik, wskutek czego ulegają one zniszczeniu. Po zabiegu zmiana barwnikowa staje się wyraźnie ściemniona, a następnie zostaje złuszczona i zanika.

Choć laseroterapia nie gwarantuje pełnej skuteczności w przypadku całkowitego usuwania blizn, może ona zmniejszyć ich widoczność – rezultat zależy jednak od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także rodzaju, głębokości i rozległości blizn.