Jak poradzić sobie z wrastającymi włoskami bikini?

Wiele osób zmaga się na co dzień ze zmartwieniem, jakim są wrastające włoski. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, bowiem niekiedy może prowadzić do powstania silnego stanu zapalnego, przebarwień pozapalnych, a także blizn. Zmianom często towarzyszy także nieprzyjemne uczucie pieczenia lub swędzenia. Czy istnieje zatem sposób na pozbycie się problemu wrastających włosków, zwłaszcza z okolic bikini? Podpowiadamy w artykule!

Przyczyny wrastających włosków

Wrastające włoski na początku swoim wyglądem przypominają ciemne (najczęściej czarne) punkciki. Z czasem jednak mogą przekształcić się w stan zapalny, który nie tylko szpeci, lecz także powoduje dyskomfort. Przyczyną ich wrastania jest posiadanie zbyt grubego naskórka, który szybko narasta lub nie jest złuszczany, bądź zbyt słabych włosków, które nie mogą wydostać się na powierzchnię skóry. W konsekwencji prowadzi to do obrzęku i zaczerwienienia, a często także do zapalenia mieszków włosowych czy powstawania ropnych zakażeń bakteryjnych.

 Wśród najczęstszych przyczyn wrastających włosków wyróżnia się m.in.:

  • mechaniczne usuwanie owłosienia razem z cebulką (stosowanie depilatorów, wosków lub pasty cukrowej),
  • wielokrotne korzystanie z jednorazowych maszynek,
  • brak odpowiedniej higieny akcesoriów do golenia,
  • brak regularnego złuszczania skóry,
  • czynniki genetyczne.

Czy istnieje skuteczny sposób na wrastające włoski?

Wrastaniu włosków w okolicach bikini można zapobiegać na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest częste stosowanie peelingów. Warto wykonywać je co najmniej raz w tygodniu, należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać produkty, które są dobrze tolerowane przez skórę. Nieocenioną pomocą w walce z wrastającymi włoskami może okazać się także codzienne nawilżanie skóry, która będzie stanowić wówczas łatwiejszą do pokonania przez włoski barierę. Balsam powinien być stosowany po kąpieli - ważne jest także, aby zawsze był precyzyjnie dobrany do rodzaju skóry.

Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu z wrastającymi włoskami jest jednak zmiana sposobu depilacji. Świetnym rozwiązaniem może okazać się wówczas laserowe usuwanie owłosienia, które gwarantuje trwałe i długofalowe efekty. Profesjonalną depilację laserową w Poznaniu wykonasz w naszym gabinecie Studio Laser. Przed zdecydowaniem się na zabieg należy jednak odbyć konsultację ze specjalistą, bowiem podrażniona skóra może stanowić przeciwwskazanie do jego przeprowadzenia.

Choć wrastające włoski mogą być prawdziwym utrapieniem, istnieje wiele sposobów na to, aby zapobiegać powracaniu problemu. Warto przykładać szczególną wagę do sposobu usuwania owłosienia, a także do odpowiedniej pielęgnacji skóry.