Jak lasery diodowe zmieniły branżę medycyny estetycznej?

Bez laserów półprzewodnikowych, zwanych powszechnie diodowymi, trudno wyobrazić sobie dzisiaj branżę medycyny estetycznej. Dzięki skuteczności działania i wszechstronności przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa pozwalają na przeprowadzanie różnorodnych zabiegów, których efekty są wyjątkowo satysfakcjonujące, a przy tym trwałe. W dzisiejszym wpisie opowiemy nieco więcej o laserach diodowych, przybliżając sposób ich działania i możliwe zastosowania.

Jak działają lasery diodowe?

Pierwsze lasery diodowe powstały w latach 60. ubiegłego wieku – równolegle w Ameryce i Związku Radzieckim. Wyróżnia je fakt, że ich obszarem czynnym jest półprzewodnik przewodzący prąd zwany diodą. Ponadto lasery te cechują niewielkie wymiary, wysokie moce, rozproszona wiązka światła i możliwość uzyskania szerokiej gamy barw promieniowania.

Jak laser półprzewodnikowy działa na organizm człowieka? Przede wszystkim naświetla jedynie ściśle określone miejsce, a źródłem generującym światło jest w jego przypadku dioda. Chromofory znajdujące się w ciele absorbują promieniowanie, co powoduje wzbudzenie elektronów i zmiany w całej cząsteczce. Dobrym przykładem jest pochłanianie światła lasera przez melaninę w mieszku włosowym prowadzące do termicznego uszkodzenia struktur odpowiadających za wzrost włosa. Co ważne, promieniowanie nie wpływa na sąsiednie tkanki, dzięki czemu zabiegi z wykorzystaniem diod laserowych są w pełni bezpieczne.

Zabiegi wykonywane przy użyciu diod laserowych

Lasery półprzewodnikowe mają wyjątkowo szeroki zakres zastosowań – od elektroniki użytkowej przez łączność światłowodową po medycynę i kosmetologię. W naszych gabinetach wykonujemy przede wszystkim depilację laserem diodowym, która jest obecnie uważana za najskuteczniejszą metodę trwałego usuwania owłosienia. Ponadto za pomocą lasera półprzewodnikowego można skutecznie walczyć ze zmianami trądzikowymi oraz wygładzić blizny potrądzikowe, a także modelować sylwetkę i usuwać cellulit.