Jak dbać o skórę naczynkową?

Skóra naczynkowa, ze względu na swoją cienką strukturę, delikatność i wrażliwość, jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Niezwykle ważną rolę w ich zapobieganiu odgrywa odpowiednia pielęgnacja, która polega przede wszystkim na wzmocnieniu i ochronie skóry. Jeśli na co dzień zmagasz się z cerą naczynkową – ten artykuł jest dla Ciebie!

Czym charakteryzuje się cera naczynkowa?

Cera naczynkowa charakteryzuje się umieszczonymi płytko pod skórą naczyniami krwionośnymi, które dodatkowo są rozszerzone i mało elastyczne. Jej posiadanie najczęściej uwarunkowane jest genetycznie, jednak na nasilanie dolegliwości w dużym stopniu wpływają także czynniki zewnętrzne – m.in. niesprzyjająca temperatura, suche powietrze, nieodpowiednio dobrane kosmetyki, ostre jedzenie, alkohol czy silne emocje. Skóra z nadmiernie rozluźnionymi naczyniami krwionośnymi gwałtownie reaguje na wszystkie z nich. O pojawieniu się dolegliwości może także decydować zwiększony poziom estrogenów.

Cera naczynkowa charakteryzuje się objawami, które na początku najczęściej przyjmują formę czerwonych plam lub rumienia. Zlokalizowane są one przede wszystkim w okolicy policzków, czoła, nosa i brody. Dodatkowo towarzyszy im nieprzyjemne uczucie pieczenia, świądu i nadmiernego ściągnięcia. Skóra staje się wówczas wyjątkowo wrażliwa, przez co staje się podatna na uszkodzenia. Często naczynia krwionośne ulegają trwałemu poszerzeniu lub pęknięciu, co skutkuje pojawieniem się tzw. pajączków.

Pielęgnacja skóry naczynkowej

Przestrzeganie zasad dotyczących odpowiedniej pielęgnacji skóry naczynkowej odgrywa ważną rolę w zapobieganiu dolegliwościom i podrażnieniom, a także w utrzymaniu jej dobrej kondycji i wyglądu. Należy zwrócić uwagę na sposób jej oczyszczania oraz nawilżania: powinno być ono przeprowadzane rano i wieczorem, przy pomocy delikatnych kosmetyków, które w składzie zawierają witaminy K, C, E, a także pantenol, glicerynę czy oleje roślinne. Konieczne jest zrezygnowanie z używania ostrych szczotek i szorstkich gąbek oraz peelingów mechanicznych.

Latem należy zadbać o regularne stosowanie kremu z fitrem SPF (minimum 30) oraz o odpowiednie nawilżanie skóry i nawadnianie organizmu. Zalecane jest także unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce, intensywnego chłodzenia się klimatyzacją czy chlorowanej wody. Zimą natomiast warto stosować kremy ochronne, zrezygnować z gorących kąpieli i wizyt w solarium.

Zabiegi na skórę naczynkową

Niekiedy odpowiednia pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto wówczas skorzystać z dostępnych rozwiązań medycyny estetycznej. Jednym z nich jest laserowe zamykanie naczynek – w Warszawie wykonasz je w naszym gabinecie Studio Laser.

Laserowe zamykanie naczynek to jeden z najpopularniejszych zabiegów, który jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Polega na naświetlaniu konkretnego obszaru ciała promieniami lasera, które dostarczają do rozszerzonego naczynka wiązki światła. Są one pochłaniane przez hemoglobinę, a w międzyczasie pod skórą wytworzona zostaje energia cieplna, która odparowuje wodę z podgrzanego miejsca. Wskutek tego ściany naczynka zostają wysuszone i obumierają.

Pierwsze efekty widać tuż po zabiegu – naczynko staje się wówczas dużo bledsze, a całkowitemu usunięciu ulega po wchłonięciu go przez organizm. Jest to więc świetna metoda na pozbycie się dolegliwości, która dla wielu osób może być poważnym problemem natury estetycznej.