Gdzie znajdzie zastosowanie leczenie światłem?

Fototerapia to termin, który obejmuje zabiegi wykorzystujące światło o różnym natężeniu i właściwościach. Jest to metoda, która bardzo dobrze oddziałuje na cały organizm, dlatego chętnie i często wykorzystywana jest zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. W artykule opisujemy, gdzie znajduje zastosowanie leczenie światłem oraz jakie zabiegi fototerapii są najpopularniejsze.

Czym jest leczenie światłem?

Fototerapia jest metodą leczenia, która polega na naświetlaniu całego ciała lub jego wybranych części światłem o leczniczych właściwościach. Podczas zabiegów wykorzystywane są urządzenia, które w zależności od rodzaju generują różne promieniowanie. Poszczególne promienie różnią się od siebie m.in. wielkością energii oraz długością fali, co z kolei niesie za sobą różne rezultaty terapeutyczne.

Wykorzystanie fototerapii w medycynie

Fototerapia to niezwykle skuteczna i uniwersalna metoda lecznicza, która stosowana jest w medycynie na bardzo szeroką skalę. Jest ona wykorzystywana do zwalczania najróżniejszych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze krwi, niedociśnienie, choroba wieńcowa, zwyrodnienia, osteoporoza czy cukrzyca. Ponadto fototerapię stosuje się w okulistyce, głównie podczas leczenia zaćmy, jaskry, zeza czy niedowidzenia.

Leczenie światłem może być wykorzystywane także w walce z depresją. Lecznicze promienie o odpowiedniej barwie poprawiają bowiem samopoczucie, efektywnie redukują poziom stresu, a także przyczyniają się do zwalczania bezsenności czy nerwicy. Wysokoenergetyczne światło stosowane jest także w przypadku nowotworów. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe, fototerapia często stosowana jest do zmniejszania bólów pourazowych, bólów stawów i mięśni, a także migren.

Fototerapia w dermatologii i kosmetyce

Kuracja światłem idealnie sprawdza się także w dermatologii, gdzie służy m.in. zwalczaniu trądziku, łuszczycy, nadmiernego łysienia czy atopowego zapalenia skóry. Zabiegi z zastosowaniem fototerapii coraz częściej znaleźć można także w gabinetach medycyny estetycznej. Światłolecznictwo wykorzystywane jest wówczas do odmładzania skóry, które obejmuje przede wszystkim likwidację zmarszczek, zmian naczyniowych, nadmiernych rumieńców czy przebarwień. Poza poprawą wyglądu skóry, fototerapia przyczynia się także do jej leczenia, bowiem zabieg polega na przebudowie włókien kolagenowych.

Ze względu na popularność fototerapii, zabiegi tego typu można wykonać niemal we wszystkich miastach na terenie całej Polski – jeśli szukasz kliniki, która oferuje fotoodmładzanie w Warszawie, serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu Studio Laser!

Warto podkreślić, że choć leczenie światłem jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów. Rozpoczęcie fototerapii powinno więc być poprzedzone szczegółowym wywiadem z pacjentem, podczas którego zostaną wykluczone wszelkie schorzenia i choroby, które mogłyby uniemożliwić przeprowadzanie zabiegów.