Gdzie najbardziej widać zmarszczki?

Zmarszczki są przede wszystkim znakiem upływającego czasu. Oprócz tego na ich pojawianie się wpływa również promieniowanie słoneczne, hormony czy geny. Co więcej, mogą być skutkiem ubytków tłuszczu i kości. Mimo tego, że ich występowanie jest naturalną koleją rzeczy, to wiele osób decyduje się na inwestycję w zabiegi i kosmetyki, które pozwalają się ich pozbyć albo ograniczyć ich widoczność. Gdzie najbardziej widać zmarszczki i jakie zabiegi warto stosować, aby się ich pozbyć?

Jakie są rodzaje zmarszczek? Które widać najbardziej? 

Zmarszczkami nazywamy zagłębienia i deformacje skórne. Czasami przybierają formę linii, a czasami fałdek albo bruzd. Najczęściej pojawiają się tam, gdzie występuje cienka tkanka podskórna. W praktyce oznacza to, że można je zauważyć przede wszystkim na twarzy oraz dekolcie i szyi. Warto pamiętać, że zarówno miejsce występowania zmarszczek, jak i ich liczba zależą od kilku czynników. Nie chodzi tutaj tylko o genetykę, ale przede wszystkim o styl życia i codzienną pielęgnacji. Pojawianiu się nowych zmarszczek sprzyja między innymi:

  • palenie papierosów,
  • narażenie skóry na stres oksydacyjny,
  • zła higiena snu,
  • nadmierna ekspozycja na światło słoneczne,
  • źle dobrana pielęgnacja lub jej brak.

Pierwsze zmarszczki mogą pojawić się już w wieku 25-30 lat. Wówczas są to tak zwane kurze łapki. Z biegiem czasu można zauważyć ich coraz więcej, a w wieku około 50 lat można zaobserwować tak zwane chomiki, czyli głębokie bruzdy nosowo wargowe.

Jak sobie radzić ze zmarszczkami? 

Odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie zdrowego trybu życia mają ogromne znaczenie w kontekście radzenia sobie ze zmarszczkami. Oprócz tego warto rozważyć inwestycję w zabieg fotoodmładzania, który jest nieinwazyjny i wpływa korzystnie na kondycje skóry. Zabieg jest przeprowadzany za pomocą światła laserowego o niskiej gęstości energii. Po jego przeprowadzeniu można zauważyć nie tylko, że zmarszczki zostały zlikwidowane, ale również zniknęły rozszerzone naczynka, trądzik różowaty czy inne problemy skórne. Pomocne mogą okazać się też fale uderzeniowe, które powodują wygładzenie zmarszczek.