Dla kogo wskazany jest drenaż limfatyczny?

Presoterapia, nazywana także drenażem limfatycznym, to innowacyjny zabieg, który oddziałuje na układ chłonny. Wykorzystywany jest zarówno w fizjoterapii, jak i w medycynie estetycznej czy kosmetyce. Jego głównym celem jest usprawnienie krążenia oraz zmniejszenie obrzęków na ciele, jednak zalet presoterapii jest znacznie więcej! W artykule wyjaśniamy, na czym polega drenaż limfatyczny oraz dla kogo jest on wskazany.

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to zabieg, którego zadaniem jest usprawnienie krążenia limfy w organizmie. W konsekwencji poprawia to motorykę całego układu limfatycznego, a także krwionośnego. Zabieg odpowiada także za ich redukcję, co przyczynia się do zauważalnego zmniejszania obrzęków.

Podczas trwania zabiegu pacjent ubrany jest w specjalny kombinezon, który wypełniany jest powietrzem. Działa to na zasadzie sekwencyjnego masażu uciskowego, który określany jest mianem presoterapii. Wpuszczane powietrze oddziałuje wówczas na poszczególne partie ciała, czego efektem jest stymulacja drenażu limfatycznego oraz żylnego. Rezultatem presoterapii jest również usunięcie toksyn i odpadów metabolicznych z ciała oraz poprawienie kondycji organizmu wskutek dostarczenia do komórek większej ilości tlenu oraz substancji odżywczych.

Tempo oraz moc wypełnienia komór zależy zawsze od indywidualnych predyspozycji oraz oczekiwań pacjenta, a powyższe parametry dobierane są po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, który powinien poprzedzać pierwszy zabieg. Warto wybierać więc sprawdzone gabinety medycyny estetycznej – profesjonalną presoterapię w Warszawie wykonasz w naszym salonie Studio Laser!

Dla kogo przeznaczona jest presoterapia?

Presoterapia polecana jest wszystkim osobom, które zmagają się z obrzękami zarówno limfatycznymi, jak i żylnymi. Ponadto stosowana jest przez pacjentów, którzy cierpią na otyłość oraz walczą z cellulitem. Zabiegi drenażu limfatycznego wykorzystywane są także w celu poprawy jakości skóry oraz zrelaksowania się po ciężkim dniu – jest to bowiem świetny sposób na odpoczynek, który niesie za sobą ogrom korzyści zdrowotnych!

Należy pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia presoterapii, a są nimi najczęściej choroby naczyniowe, zaburzenia ciśnienia tętniczego, guzy i nowotwory, a także ciąża. Przed zdecydowaniem się na zabieg konieczne jest więc odbycie konsultacji lekarskiej, podczas której specjalista zdecyduje, czy drenaż limfatyczny nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta.