Dla kogo jest polecany zabieg HIFU?

HIFU to skrót od angielskiego wyrażenia high intensity focused ultrasound – określa on zabiegi wykonywane przy pomocy skupionej wiązki fal dźwiękowych o dużym zasięgu. Jest to metoda, która wykorzystywana jest zarówno w tradycyjnej medycynie, m.in. do leczenia raka prostaty, jak i w medycynie estetycznej, gdzie stosowana jest do liftingu oraz ujędrniania skóry. W artykule podpowiadamy, kto powinien zdecydować się na zabieg HIFU.

Czym jest zabieg HIFU?

HIFU jest falą akustyczną o wysokiej częstotliwości, a jej działanie powoduje ruch komórek w tkankach. Ma ona ograniczony zasięg, przez co może kumulować się na różnej głębokości tkanki – w zależności od specyfikacji leczonego problemu. Jej działanie polega na wywoływaniu ruchu i tarcia komórek, wskutek czego generowane jest ciepło prowadzące do powstawania mikro poparzeń wewnątrz tkanki. W jej wnętrzu zachodzą wówczas intensywne procesy odbudowy i regeneracji, podczas gdy powierzchnia skóry pozostaje nienaruszona.

Ważne jest, aby zdecydować się na wykonanie zabiegu w sprawdzonym i renomowanym gabinecie medycyny estetycznej. Zasięg urządzenia powinien być bowiem dobrany bezpośrednio do miejsca wykonywania zabiegu – w przeciwnym razie istnieje ryzyko poparzenia kości. Jeśli szukasz zaufanej kliniki, oferuje zabiegi falą uderzeniową w Warszawie, serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu Studio Laser!

Jakie efekty dają zabiegi falą akustyczną?

Poparzenia powstałe na określonej głębokości tkanki powodują rozpoczęcie regeneracji oraz zagęszczenia struktury komórkowej. Skróceniu ulegają wówczas włókna kolagenowe, dzięki czemu pierwsze rezultaty można zauważyć od razu po zabiegu, jednak na efekt końcowy trzeba poczekać – zazwyczaj trwa to od kilku miesięcy do roku, bowiem tyle czasu potrzebuje skóra na całkowitą odbudowę.

Jest to nieinwazyjna metoda liftingu, która polecana jest szczególnie osobom posiadającym skórę wiotką, jednak zabieg może być przeprowadzony na każdym rodzaju skóry. Wśród efektów zabiegu HIFU wyróżnia się przede wszystkim zagęszczenie, ujędrnienie i uelastycznienie skóry oraz zmniejszenie jej wiotkości, redukcję zmarszczek czy zmniejszenie porów. Ponadto fala uderzeniowa wykorzystywana jest do zwalczania cellulitu, miejscowej otyłości, a także obrzęków kończyn dolnych.

Warto pamiętać, że choć leczenie falą akustyczną jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia, a są to najczęściej stany zapalne w miejscu zabiegu, stany nowotworowe, ciąża, choroby serca czy egzema. Każdy zabieg powinien być więc poprzedzony szczegółowym wywiadem, podczas którego wyżej wymienione schorzenia zostaną wykluczone.