Nadmierne owłosienie

Powstawanie włosów na ludzkim ciele, nawet tych niezbyt chcianych, to zupełnie normalny proces. Problem zaczyna się w momencie, gdy u kobiet zaczyna pojawiać się nadmierne owłosienie lub też włosy zaczynają gęściej rosnąć w niestandardowych miejscach na ciele. Nadmierne owłosienie nie jest tylko nieestetycznym defektem. Bardzo często świadczy o zaburzeniach w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, a tym samym jest objawem choroby, która może być niebezpieczna dla organizmu, dlatego konieczne jest jej leczenie.

Jeśli dotyczy Cię problem nadmiernego owłosienia, zanim rozpoczniesz serię zabiegów depilacji laserowej, skonsultuj się z lekarzem endokrynologiem lub ginekologiem. Specjalista będzie w stanie stwierdzić, czy nadmierne owłosienie jest spowodowane problemem zdrowotnym.

Czym jest hirsutyzm?

Hirsutyzm to schorzenie, które polega na występowaniu u kobiet nadmiernego owłosienia, które typowe jest dla mężczyzn. Problem ten wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. U kobiet dominują przede wszystkim żeńskie hormony płciowe, jednak wytwarzane są także androgeny, czyli hormony męskie. Jeśli ich ilość znacząco ulega wzrostowi, wówczas możemy mówić o hirsutyzmie.

Estrogeny, czyli żeńskie hormony, spełniają bardzo istotną funkcję. To właśnie dzięki nim istnieje możliwość zajścia w ciążę. Regulują też dojrzewanie płciowe, cykl menstruacyjny czy warunkują wygląd kobiecej sylwetki. Jednak i androgeny są niezbędne, aby kobiecy organizm prawidłowo funkcjonował. Odpowiadają one za samopoczucie i witalność, wpływają korzystnie na skórę czy warunkują popęd seksualny i cechy przywódcze.

Kiedy więc pojawia się problem w postaci nadmiernego owłosienia? Gdy jajniki oraz nadnercza zaczynają produkować zbyt dużą ilość androgenów. Wówczas na ciele oraz twarzy pojawia się ciemne owłosienie – obejmuje ono między innymi podbródek, kości policzkowe i górną wargę. Nadprodukcja androgenów przez kobiecy organizm może także powodować problemy z cerą, przetłuszczanie włosów i nieregularne miesiączkowanie.

Hirsutyzm i jego przyczyny

Hirsutyzm nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem jej występowania. Dlatego jego pojawienie się może być warunkowane przez wiele czynników. Nadmierne owłosienie może występować również w różnym nasileniu, w zależności od danego przypadku. Oto najczęstsze przyczyny hirsutyzmu:

nadmierny wzrost poziomu prolaktyny – spowodowany może być wysiłkiem fizycznym, farmakoterapią, silnym stresem, ciążą lub karmieniem piersią; do objawów towarzyszących należą nieregularne miesiączki, mlekotok oraz problemy z zajściem w ciążę,

anoreksja – obniża poziom estrogenów i zatrzymuje występowanie miesiączki; jednocześnie następuje wzrost poziomu androgenów, a więc i nadmiernego owłosienia,

farmakoterapia lekami o działaniu androgennym – do tego rodzaju preparatów zalicza się między innymi leki na nadciśnienie (takie jak minoxidil), niektóre antybiotyki, leki przeciwpadaczkowe, blokery histaminowe czy sterydy anaboliczne,

zespół policystycznych jajników (PCOS) – objawami tego schorzenia jest nie tylko hirsutyzm, ale też przetłuszczanie włosów i skóry, nieregularny cykl miesiączkowy oraz łysienie na głowie,

choroba Cushinga – objawia się otyłością monstrualną (tłuszcz odkłada się w okolicach bioder, barków i szyi, natomiast kończyny pozostają chude) i licznymi rozstępami na ciele; chory ma tzw. twarz księżycowatą, na której pojawia się silne owłosienie; chorobie tej towarzyszyć może także osteoporoza, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca,

hormonalnie czynne guzy jajnika – powodują nadprodukcję androgenów, stąd nadmierne owłosienie,

przerosty kory nadnerczy – organizm produkuje zbyt dużą ilość androgenów nadnerczowych; objawy to nadmierne owłosienie, łysienie skroniowe, łojotok oraz nieregularny cykl menstruacyjny.

Hirsutyzm – postępowanie i depilacja laserowa

W celu zdiagnozowania przyczyny nadmiernego owłosienia przeprowadza się niezbędne badania krwi (konieczne jest oznaczenie poziomu hormonów płciowych oraz badanie jajników ultrasonografem). Wszelkie badania muszą zostać dokonane w odpowiednim momencie cyklu menstruacyjnego. Jeśli zostanie zdiagnozowany hirsutyzm, wówczas lekarz może zlecić leczenie farmakologiczne. Leczenie to ma na celu regulację gospodarki hormonalnej u kobiety oraz powstrzymanie problemu nadmiernego owłosienia. Często depilacja laserowa polecana jest jako dodatkowe uzupełnienie terapii usuwania owłosienia.

Oczywiście problem nadmiernego owłosienia nie musi wynikać z zaburzeń w działaniu gospodarki hormonalnej. Warto wiedzieć, że istnieje również hirsutyzm idiopatyczny. W takim przypadku poziom androgenów w organizmie kobiety jest w normie. Jednak nadmierne owłosienie występuje samoistnie, a jego przyczyny może stanowić nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na męskie hormony lub też indywidualne predyspozycje genetyczne oraz etniczne.

Jeśli jednak pacjentka niestosująca leków ma zdiagnozowany problem z gospodarką hormonalną i występuje u niej nadmierne owłosienie, może oczywiście poddać się zabiegowi depilacji laserowej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że konieczna może być większa seria zabiegów, aby zlikwidować niechciane owłosienie. Częściej też wykonuje się laserowe zabiegi przypominające u osób, które cierpią na hirsutyzm.

Na wszelkie szczegółowe pytania dotyczące depilacji laserowej oraz problemu nadmiernego owłosienia odpowiemy w jednym z naszych gabinetów zlokalizowanych w Poznaniu, Warszawie oraz Częstochowie.