Strona głównaDepilacja laserowaPrzyczyny owłosienia

Przyczyny nadmiernego owłosienia

Nadmierne owłosienie to nie tylko mało estetyczny defekt. Nierzadko bywa również objawem zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Tego typu schorzenia mogą być niebezpieczne i powinny być leczone. Przed rozpoczęciem serii zabiegów depilacji laserowej warto zasięgnąć porady lekarza endokrynologa lub ginekologa, który oceni, czy nadmierne owłosienie nie jest spowodowane stanem zdrowia Pacjentki.

Organizm kobiety produkuje przede wszystkim żeńskie hormony płciowe, jednak wytwarza także hormony męskie – androgeny. Gdy tych drugich w organizmie znajduje się zbyt wiele, możemy mówić o hirsutyzmie. Jest to schorzenie, które objawia się właśnie niepożądanym i nadmiernym owłosieniem na ciele.

Hormony żeńskie (estrogeny) odgrywają w organizmie każdego człowieka niezwykle ważną rolę. Odpowiadają za możliwość zajścia w ciążę, warunkują sylwetkę, wpływają na regularność cyklu menstruacyjnego oraz dojrzewanie płciowe. Z kolei androgeny odpowiedzialne są za dobre samopoczucie i witalność, zdrową skórę, cechy przywódcze oraz popęd seksualny. W równym stopniu okazują się niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu kobiety.

Jeśli jednak jajniki i nadnercza produkują zbyt dużą ilość androgenów, na ciele oraz twarzy pojawia się ciemne owłosienie – obejmuje ono między innymi podbródek, kości policzkowe i górną wargę. Ponadto zdarza się, że oprócz wymienionych objawów pojawiają się także problemy z cerą, przetłuszczaniem włosów i nieregularnym miesiączkowaniem.

Do czynników, które najczęściej odpowiadają za hirsutyzm, zalicza się:

  • nadmierny wzrost poziomu prolaktyny (hiperprolaktynemia), spowodowany między innymi wysiłkiem fizycznym, farmakoterapią, silnym stresem, ciążą lub karmieniem piersią. Do objawów towarzyszących należą nieregularne miesiączki, mlekotok oraz problemy z zajściem w ciążę,
  • anoreksja – powoduje zatrzymanie miesiączki, ponieważ obniża poziom estrogenów. Następuje wzrost poziomu androgenów i pojawienie się nadmiernego owłosienia,
  • farmakoterapia lekami o działaniu androgennym. Do tego rodzaju preparatów zalicza się między innymi leki na nadciśnienie (takie jak minoxidil), część antybiotyków, leki przeciwpadaczkowe, blokery histaminowe czy sterydy anaboliczne,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS); objawami, które mogą wskazywać na to schorzenie, jest nie tylko hirsutyzm, ale także nadmierne przetłuszczanie włosów i skóry, łysienie na głowie oraz rozregulowany cykl menstruacyjny,
  • choroba Cushinga – objawia się otyłością monstrualną (tkanka tłuszczowa odkłada się w okolicach pasa biodrowego, barków i szyi, natomiast kończyny pozostają chude) i rozstępami na biodrach, udach, piersiach czy pośladkach. Chory ma tzw. twarz księżycowatą, na której pojawia się silne owłosienie. Ponadto schorzeniu najczęściej towarzyszy także osteoporoza, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca,
  • hormonalnie czynne guzy jajnika – produkują nadmierną ilość androgenów,
  • przerosty kory nadnerczy – organizm produkuje zbyt dużą ilość androgenów nadnerczowych. Oprócz nadmiernego owłosienia pojawia się łysienie skroniowe, łojotok oraz nieregularny cykl menstruacyjny.

W przypadku hirsutyzmu lekarz endokrynolog może zalecić farmakoterapię – po uprzednim przeprowadzeniu niezbędnych badań krwi (konieczne jest oznaczenie poziomu hormonów płciowych oraz badanie jajników ultrasonografem). Badania przeprowadza się w konkretnym momencie cyklu menstruacyjnego, o czym Pacjentkę informuje lekarz.

Leczenie endokrynologiczne ma na celu powstrzymanie wyrastania kolejnych włosów oraz regulację gospodarki hormonalnej. Nierzadko lekarz zaleca dodatkowe wykonanie depilacji laserowej jako uzupełnienie terapii.

W przypadku, gdy Pacjentka nie stosuje farmakoterapii, a posiada zdiagnozowane zaburzenia hormonalne, również możemy wykonać serię zabiegów, jednak ich liczba najprawdopodobniej będzie większa. Istnieje wówczas konieczność częstszego zgłaszania się na wykonanie zabiegów przypominających.

Oczywiście problem nadmiernego owłosienia nie musi wiązać się z zaburzeniami w działaniu gospodarki hormonalnej. Na wzrost włosów duży wpływ mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne i etniczne.

Na wszelkie dodatkowe pytania Pacjentek dotyczące depilacji laserowej oraz nadmiernego owłosienia odpowiemy w jednym z naszych gabinetów zlokalizowanych w Poznaniu, Warszawie oraz Częstochowie.

Częstochowa

Studio Laser

ul. Waszyngtona 58 lok. 1

42-217 Częstochowa

tel. +48 34 367 15 93

kom. +48 604 261 661