Q?

Jakie są różnice pomiędzy diodowym laserem LightSheer i IPL?

A.

IPL to urządzenie wykorzystujące intensywne światło, jakie daje lampa ksenonowa. Nie jest ono laserem. IPL osłabia oraz rozjaśnia włosy, a także opóźnia odrastanie owłosienia, jednak nie usuwa go na stałe. Po wykonaniu serii 8-10 zabiegów IPL włosy trudniej usunąć laserem diodowym, gdyż częściowo zostają pozbawione melaniny.

Laser diodowy LightSheer pozwala na pozbycie się nadmiernego owłosienia na stałe.

Zabiegi depilacji laserowej wykonujemy w gabinetach znajdujących się w Warszawie, Poznaniu oraz Częstochowie.

Q?

Czy konsekwencją wykonanych zabiegów mogą być trwałe ślady lub blizny?

A.

Zabieg depilacji laserowej bardzo rzadko powoduje powikłania. W przypadku oparzeń czas gojenia wynosi 1-2 tygodni. Ewentualne przebarwienia bądź odbarwienia skóry mogą utrzymywać się do kilku miesięcy, jednak występują niezwykle rzadko. W przypadku nieprzestrzegania zaleceń po zabiegu istnieje również ryzyko wdania się infekcji (wirusowej lub bakteryjnej). Zazwyczaj wszelkie powikłania można w pełni wyleczyć i nie pozostawiają żadnych blizn.

Q?

Czy zabieg depilacji laserowej w Państwa gabinecie jest procedurą bezpieczną?

A.

Do przeprowadzania zabiegów z użyciem lasera wykorzystujemy urządzenie LightSheer™ Diode Laser System. Sprzęt ten posiada certyfikat jakości i bezpieczeństwa wydany przez Food and Drug Administration – amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Certyfikat ten honorowany jest na całym świecie.

LightSheer™ Diode Laser System posiada także certyfikaty wydawane przez instytucje europejskie, w tym certyfikat ISO 9001.

Q?

W jakim wieku zaleca się wykonywanie zabiegów depilacji laserowej?

A.

Depilacja laserowa może być wykonana niezależnie od wieku, jednak zaleca się rozpoczynanie serii zabiegów nie wcześniej niż w wieku 16 lat. Wtedy gospodarka hormonalna stabilizuje się i stan owłosienia z reguły nie ulega już zmianie.

Obecnie nadmierne owłosienie jest coraz częściej spotykaną przypadłością u osób młodych – prawdopodobnie ma to związek z dietą. Produkty, w których znajdują się np. hormony wzrostu, mają negatywny wpływ na organizm człowieka, a zmiany w gospodarce hormonalnej bezpośrednio oddziałują na porost włosów.

Pacjenci poniżej 18. roku życia muszą na wizytę stawić się z rodzicem.

Q?

Czy mogę poddać się zabiegowi depilacji laserowej, jeśli posiadam wrastające włosy?

A.

Jak najbardziej. Depilacja laserowa jest wręcz szczególnie wskazana w przypadku wrastających włosków lub zapalenia mieszków włosowych (objawia się ono występowaniem malutkich ropnych krostek). Dzięki stałemu usuwaniu owłosienia, wykluczona zostaje także przyczyna problemów skórnych, a ciało ma szansę się zregenerować.

Q?

Czy jeśli mam jasne włosy, mogę poddać się zabiegowi depilacji laserowej?

A.

Niestety, jeśli włosy są siwe, blond lub rude, zabieg depilacji nie przynosi zamierzonych, trwałych efektów. Dzieje się tak, ponieważ laser diodowy oddziałuje na ciemny barwnik (melaninę). Jeśli melaniny nie ma we włosach, nie zostaną one usunięte, niezależnie od ich struktury. Jeśli we włosach znajduje się niewielka ilość melaniny, depilacja laserowa może powstrzymać odrastanie owłosienia o mniej więcej 1,5 miesiąca, jednak nie usunie go na zawsze.

Q?

Jaka jest różnica pomiędzy standardową i głęboką depilacją bikini?

A.

Bikini standardowe obejmuje obszar szerokości ok. 3-4 cm od linii pachwiny do uda. Koszt zabiegu: 300 zł.

Bikini głębokie obejmuje ponadto wzgórek oraz wargi sromowe i linię stringów. Istnieje możliwość pozostawienia części włosów – wybrany obszar należy wówczas pozostawić nieogolony. Koszt zabiegu: 400 zł.

Q?

Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu?

A.

  • nie wolno wyrywać włosów z depilowanej okolicy,
  • przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu nie można stosować preparatów złuszczających,
  • przez 3-4 dni po depilacji nie wolno stosować mydła, toników zawierających alkohol, antyperspirantów i spirytusu,
  • przez 3-4 dni po depilacji nie można narażać okolicy poddawanej zabiegowi na działanie gorącej wody,
  • przez 3-4 dni po zabiegu należy nakładać na skórę Panthenol, Alantan, Bepanthen bądź Solcoseryl (2-3 razy na dobę),
  • przez 3-4 dni po zabiegu nie wolno podrażniać skóry,
  • nie można się opalać, a przez okres co najmniej dwóch tygodni należy chronić skórę przed działaniem słońca i nakładać kremy z filtrem SPF 30 albo +50.

Q?

Czy bezpośrednio po zakończonym zabiegu na twarzy można nałożyć makijaż?

A.

Bezpośrednio po przeprowadzanej depilacji nałożony zostaje łagodzący Panthenol oraz Solcoseryl – maść gojąca. Jeśli skóra nie jest mocno podrażniona, można nałożyć puder. Przy większych podrażnieniach zaleca się odczekanie kilku godzin.

Q?

Czy po zabiegu skóra jest podrażniona?

A.

Po depilacji laserowej wokół mieszków włosowych pojawia się zaczerwienienie oraz delikatna opuchlizna. Nie jest to powód do zmartwień – takie efekty pojawiają się, gdy laser skutecznie działa.

Jeśli zabiegowi poddawane były włosy słabe, zaczerwienienie znika w ciągu kilku godzin po zakończonej procedurze (skóra może wydawać się ciepła do dwóch godzin). Po paru dniach skóra może swędzieć – należy pamiętać, by jej nie drapać, gdyż może to wywołać podrażnienia, które przedłużą proces gojenia.

W przypadku włosów mocniejszych i ciemniejszych zaczerwienienie oraz obrzęk mogą być intensywniejsze. Ponadto widoczne stają się także spalone włosy (niewielkie, ciemne punkty). Włoski kruszą się po upływie 3-4 dni i nie ma po nich śladu. Zupełne wygojenie następuje około 1,5 tygodnia po zabiegu.

Q?

Czy golić trzeba także włosy nad górną wargą?

A.

Wciąż krąży mit, jakoby usuwanie owłosienia za pomocą maszynki do golenia sprawiało, że włosy po odrośnięciu będą miały grubszą strukturę i staną się ciemniejsze niż wcześniej. Naukowcy już dawno dowiedli, że mechaniczne usuwanie włosów nie powoduje tego rodzaju efektów. Nie zmienia ono ani struktury włosa, ani nie przyspiesza jego odrastania.

Jeśli w nowych miejscach zaczynają pojawiać się mocne i ciemne włosy, ma to związek z zaburzeniami hormonalnymi i nie wynika z mechanicznego usuwania owłosienia.

Złudzenie, że włosy stają się ciemniejsze i grubsze tuż po ich wyrośnięciu, wynika z ich budowy. Włos zwęża się na samym końcu, dlatego podczas odrastania może wydawać się mocniejszy. Jednak w momencie, gdy zaczną na niego oddziaływać pewne czynniki (takie jak pielęgnacja kosmetykami, woda czy światło) włos ulega osłabieniu i wraca do stanu sprzed ogolenia. Dlatego kobiety nie muszą obawiać się usuwania owłosienia przy użyciu maszynki nad górną wargą.

Jeśli włosy nad górną wargą są naturalnie delikatne i słabe, nie należy ich golić. Kosmetyczka będzie dzięki temu mogła ocenić, czy kwalifikują się one do zabiegu depilacji laserowej i ewentualnie usunąć je w salonie.

Q?

Czy przed zabiegiem muszę ogolić włosy?

A.

Tak, konieczne jest mechaniczne (za pomocą maszynki do golenia) usunięcie owłosienia z okolicy, która ma zostać poddana depilacji laserowej. Najlepiej ogolić włosy w dniu planowanego zabiegu. Podczas golenia należy być delikatnym, by nie uszkodzić naskórka i nie zaciąć skóry (miejsca podrażnione musimy ominąć podczas depilacji laserowej). Ważne jest, by użyć pianki bądź żelu do golenia.

Dokładne ogolenie skóry na gładko konieczne jest ze względu na działanie lasera na korzeń włosa, który umiejscowiony jest pod warstwą skóry. Jeśli włos wystawał ponad nią, doszłoby do jego spalenia, a naskórek zostałby uszkodzony.

Q?

Czy mogę poddać się zabiegowi depilacji laserowej, jeśli posiadam opaleniznę?

A.

Niestety, po opalaniu należy odczekać co najmniej miesiąc, aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu. Niezależnie od tego, w jaki sposób została uzyskana (słońce, solarium, kremy samoopalające i brązujące) jest ona jednym z głównych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu przy użyciu lasera.

W przypadku, gdy mimo odczekania zalecanego czasu ciało nadal jest opalone, wykonujemy próbę laserową, by sprawdzić reakcję skóry. Po przeprowadzeniu testu zwlekamy z zabiegiem 24 godziny. Dzięki temu możemy jasno ocenić, czy okolica może zostać poddana zabiegowi, a także dopasować odpowiednią moc lasera.

Najlepsze efekty depilacji osiągalne są w przypadku skóry jasnej z ciemnym owłosieniem. Podczas procedury wiązki laserowe absorbowane zostają przez ciemny barwnik (melaninę), dlatego laser przy ciemnej karnacji nie dotrze do mieszków włosowych, tylko spowoduje oparzenia skóry.

Q?

Czy zabieg laserowej depilacji należy do bolesnych?

A.

Ból podczas zabiegu to kwestia indywidualna, jednak depilacji laserowej zawsze towarzyszy pewien dyskomfort. W trakcie zabiegu odczuwane jest delikatne kłucie oraz uczucie gorąca. Najbardziej odpornymi na ból okolicami są ręce oraz nogi, natomiast jego nasilenie jest znacznie większe w przypadku górnej wargi, głębokiego bikini oraz pach.

Nasz salon zapewnia Państwu możliwość skorzystania z dodatkowych preparatów znieczulających, takich jak zamrażacz Active Ice Spray, chłodzące okłady Coldpack lub maść Emla.

Q?

Na co należy zwrócić uwagę przed zabiegiem i jak się do niego przygotować?

A.

Przed umówieniem się na zabieg należy zapoznać się z listą przeciwwskazań. Prosimy również o wcześniejsze ogolenie okolicy, która ma być poddana zabiegowi depilacji. Włosy nie powinny odrosnąć, dlatego ogolić można się w dniu umówionej wizyty.

Ze względu na to, że depilacja laserowa nie przynosi efektów u osób z owłosieniem siwym, rudym i blond, można zostawić nieogolony fragment, którego wielkość wynosić będzie 2x2 cm. Dzięki temu będziemy w stanie ocenić kolor oraz grubość włosa.

Okolica, która ma zostać poddana zabiegowi, powinna zostać dokładnie umyta. Nie należy stosować żadnych preparatów do smarowania, dezodorantów ani antyperspirantów. W przypadku bardzo suchej skóry można nałożyć krem łagodzący, jednak nie wcześniej niż osiem godzin przed wizytą w salonie.

Jeśli zabiegowi poddawane będą okolice twarzy, konieczne jest zmycie makijażu. Demakijaż można wykonać również w salonie.

W gabinecie istnieje możliwość zastosowania kremu Emla lub zamrażacza Active Ice Spray w celu dodatkowego znieczulenia wrażliwej okolicy. Najczęściej preparaty te stosuje się w przypadku depilacji głębokiego bikini oraz pach. Preparaty można nałożyć także w domu – co najmniej 1,5 godziny przed umówionym zabiegiem. Następnie należy owinąć posmarowaną okolicę folią plastikową, która ściągnięta zostaje tuż przed depilacją.

Q?

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania depilacji laserowej?

A.

Tak, istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu depilacji laserowej, są to:

  • ciąża,
  • owłosienie w kolorze siwym, rudym lub blond,
  • wykonywanie depilacji przy użyciu wosku, depilatora mechanicznego bądź pęsety w ciągu ostatniego miesiąca,
  • wykonywanie depilacji przy użyciu kremów chemicznych w ciągu ostatniego tygodnia,
  • poddawanie się zabiegowi fotodepilacji IPL w ciągu ostatniego miesiąca,
  • zainfekowana skóra,
  • wszelkie nowotwory oraz guzy,
  • zdjęcie RTG wykonane w ciągu ostatniego tygodnia,
  • aktywna łuszczyca w okolicy ciała, która ma być depilowana,
  • bielactwo (w tym przypadku zalecamy zasięgnięcie opinii lekarza),
  • opalenizna pięciotygodniowa (słoneczna lub solarium) bądź dwutygodniowa (kremy brązujące lub samoopalacze),
  • wykonywanie peelingu w okolicy, która ma być poddana zabiegowi, w ciągu ostatniego tygodnia,
  • miejscowa terapia preparatami złuszczającymi oraz zawierającymi kwasy owocowe, retinol, witaminę A i C w ciągu ostatnich trzech tygodni,
  • antybiotykoterapia oraz stosowanie leków światłouczulających w ciągu ostatnich dwóch tygodni,
  • doustna terapia lekami oraz preparatami ziołowymi o działaniu światłouwrażliwiającym (nagietek, herbatka Figura 1,2, Deprim, Persen, dziurawiec) w ciągu ostatnich dwóch tygodni,
  • doustna terapia retinoidami (Izotek, Roaccutane) zakończona wcześniej niż 6 miesięcy przed planowanym zabiegiem.

Q?

Czy włosy mogą odrosnąć po serii zabiegów depilacji laserowej?

A.

Zabiegi depilacji laserowej pozwalają na pozbycie się ok. 96% nadmiernego owłosienia, natomiast pozostała ilość włosów ulega znacznemu osłabieniu i rozjaśnieniu, wskutek czego staje się mało widoczna. Włosy nie wracają do stanu sprzed wykonania serii zabiegów depilacji laserowej, jednak pojedyncze z nich mogą się odnawiać. W związku z tym zaleca się wykonywanie przypominających zabiegów raz w roku lub raz w ciągu dwóch lat (bądź rzadziej, w zależności od tego, jak szybko rosną włosy). Takie działanie służy utrzymaniu zadowalających efektów.

Q?

Po ilu zabiegach depilacja laserowa przynosi stałe efekty?

A.

Ilość koniecznych do wykonania zabiegów jest różna u każdej osoby – nie można jednoznacznie stwierdzić, jak wiele sesji będzie potrzebnych do uzyskania pożądanego efektu. Liczba sesji zależna jest także od tego, jaka okolica poddawana jest zabiegowi depilacji.

W przypadku depilacji laserowej wykonywanej u kobiet bez zaburzeń hormonalnych przyjmuje się, że w obrębie brzucha, rąk, pleców, twarzy i dekoltu zachodzi konieczność wykonania około 5-6 zabiegów. Z kolei na nogach, w okolicach bikini oraz pod pachami stałe pozbycie się owłosienia następuje najczęściej po wykonaniu 3-4 zabiegów, a w niektórych przypadkach nawet 2.

Męski organizm produkuje większą ilość hormonów, które odpowiadają za owłosienie, dlatego przyjmujemy, że w przypadku każdej okolicy na ciele będzie istniała konieczność wykonania około 5 zabiegów. Po pierwszej sesji usuwamy ok. 30-50% włosów, dlatego efekty są widoczne od razu.

Wykonanie większej ilości zabiegów konieczne jest również w przypadku kobiet z nieleczonymi zaburzeniami hormonalnymi. Wówczas wykonuje się tak zwane zabiegi przypominające. Warto zaznaczyć, że ta grupa Pacjentek szczególnie często korzysta z depilacji laserowej zgodnie z zaleceniem lekarza endokrynologii, gdyż taki rodzaj usuwania nadmiernego owłosienia jest często jedynym i skutecznym w ich przypadku.

Do uzyskania zamierzonego efektu konieczne jest regularne korzystanie z zabiegów. Pozwala to na usunięcie 96% nadmiernego owłosienia. Sesje wykonuje się co dwa miesiące. Szczególnie podczas trzech pierwszych zabiegów należy przestrzegać zaleceń, gdyż zbyt długie odstępy między sesjami mogą osłabić efekt.