Cykl wzrostu włosa

Skuteczność depilacji laserem diodowym Light Sheer jest ściśle powiązana z etapem rozwoju włosa. Tak jak w przypadku innych procesów zachodzących w ludzkim organizmie, także włos przechodzi przez pewne etapy rozwoju. Przed depilacją laserową dobrze jest więc poznać, czym charakteryzuje się budowa włosa i jego cykl wzrostu. W ten sposób lepiej zrozumiesz, jak działa mechanizm wiązki lasera na mieszek włosowy, a więc na czym tak naprawdę polega depilacja laserowa.

Budowa ludzkiego włosa

Na początku warto przybliżyć trochę teorii odnośnie budowy włosa. Podstawę stanowi łodyga oraz korzeń włosa, który znajduje się pod skórą, osadzony w torebce zwanej mieszkiem włosowym. Do mieszka włosa uchodzi również gruczoł łojowy, a na jego dnie znajduje się cebulka włosa, która odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o cykl wzrostu włosa. Jest to jedyny żywy fragment włosa – cebulka włosa zawiera komórki macierzy, które odpowiadają za tworzenie się oraz wzrost włosa. Dzieje się tak, ponieważ cebulka włosa osadzona jest na brodawce, która posiada liczne naczynia krwionośne, dzięki którym dostarczane są komórkom macierzy substancje budulcowe i odżywcze. Łodyga włosa, czyli to, co widzimy na powierzchni skóry, jest więc całkowicie martwą strukturą.

Budowa macierzy włosa bezpośrednio wiąże się ze wzrostem i kolorem włosa. Zawarte w niej różnicujące się komórki nabłonka decydują o wzroście włosa. Z kolei obecne melanocyty są odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny, która decyduje o barwie włosa. Im więcej melaniny, tym ciemniejszy odcień włosów, co ma istotne znaczenie dla depilacji laserowej. Oczywiście melanina występuje nie tylko we włosach, ale także i w ludzkiej skórze – to jej obecność warunkuje kolor skóry oraz pozwala na uzyskanie opalenizny.

Fazy wzrostu włosa

Najbardziej interesujący z perspektywy depilacji laserowej jest cykl wzrostu włosa, który dzieli się na trzy fazy: wzrostu (anagen), przejściową (katagen) i spoczynku (telogen). Najskuteczniej wiązka lasera depilatora działa na włosy w fazie wzrostu, gdyż tylko wtedy dociera ona bezpośrednio do brodawki włosa. Dzieje się tak, ponieważ aby usunąć włos na stałe, należy zniszczyć mieszek włosowy wraz ze znajdującą się na jego dnie macierzą i brodawką. Jednocześnie warto mieć świadomość, że ludzkie włosy rosną w różnym tempie i nie wszystkie będą w tej samej fazie jednocześnie. Stąd też konieczność powtórzenia zabiegu depilacji laserowej.

 

 

ANAGEN - faza aktywnego wzrostu włosa

W anagenie korzeń włosa ściśle łączy się z brodawką włosową. Skutecznie odżywiana macierz dzieli swoje komórki, powodując wzrost włosa, aż ponad powierzchnię skóry. Czas trwania fazy wzrostu włosa jest zależny od miejsca na ciele. Włosy na głowie są w anagenie od 2 do 6 lat. O wiele krócej trwa ten etap na ciele: około 6 tygodni w przypadku włosów na twarzy i 12 tygodni – jeśli chodzi o owłosienie na nogach.

Anagen to najlepsza faza wzrostu włosa, jeśli chodzi o depilację laserową. Melanina jako przewodnik wiązki lasera, jest w stanie przetransportować energię bezpośrednio do brodawki włosowej, którą ogrzeje i bezpowrotnie zniszczy. Łodyga włosa zostanie spalona i po około 2-3 tygodniach po prostu wykruszy się i wypadnie. Jeśli potraktujemy laserem włos w fazie anagenu, możemy mieć pewność, że już nigdy nie odrośnie. Macierz włosa zostaje odcięta od substancji odżywczych i budulcowych. W rezultacie zanika, przez co włos nie może już odrosnąć.

KATAGEN – faza przejściowa

Na tym etapie cebulka włosa oddziela się od brodawki i zmierza ku górze. Stopniowo zatrzymują się procesy rozrodcze, przez co włos przestaje rosnąć. Melanina również nie jest już wytwarzana, a dolna część włosa jest odbarwiona. W rezultacie nie ma już bezpośredniego przewodnika wiązki lasera do brodawki włosa. Dotrze tam jedynie niewielka część energii, która nie jest wystarczająca do jej całkowitego zniszczenia. Oczywiście łodyga włosa wykruszy się ze skóry, jednak wewnętrzna struktura włosa nie zostanie uszkodzona. Wówczas nastąpi dalszy ciąg cyklu – telogen, a następnie znów anagen i produkcja nowego włosa.

TELOGEN - faza spoczynku

To ostatni etap cyklu życia włosa. Na tym etapie włos obumiera i ostatecznie zostaje usunięty ze skóry. W telogenie depilacja laserowa jest zupełnie nieskuteczna – energia nie dotrze do macierzy włosa. Mieszek włosowy wraz z macierzą znajduje się w fazie uśpienia i czeka na sygnał organizmu do reaktywacji całego cyklu oraz wytworzenia nowego włosa.

Fazy wzrostu włosa a depilacja laserowa

Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia, która ściśle wiąże się z ludzką fizjologią. Dlatego to właśnie cykl wzrostu włosa decyduje o ilości i częstotliwości podejść do zabiegu laserowego. Szacuje się, że aby pozbyć się skutecznie 80-92% niechcianego owłosienia, trzeba powtórzyć minimum trzy zabiegi depilacji laserowej w regularnych, 2-miesięcznych odstępach. Niezalecane są również dłuższe przerwy między depilacją laserową, ponieważ włosy mogą wyjść z odpowiedniej fazy wzrostu.

Organizm ludzki ma też zdolność regeneracji – po latach od zniszczenia włosa, niektóre brodawki włosowe mogą próbować się odnawiać. Dlatego po skończonej serii zabiegów, raz w roku lub raz na dwa lata warto wykonać zabieg przypominający – to wystarczy, aby wciąż cieszyć się efektem gładkiej skóry.