Strona głównaDepilacja laserowaCykl wzrostu włosa

CYKL WZROSTU WŁOSA

Działanie lasera diodowego LightSheer ściśle związane jest ze zmieniającym się cyklem życiowym włosa.

Przystępując do zabiegu depilacji laserowej, warto więc zgłębić wiedzę o naszym „przeciwniku”. Aby lepiej zrozumieć mechanizmy zachodzące w mieszku włosowym pod wpływem działania wiązki lasera, należy bliżej przyjrzeć się budowie włosa.

BUDOWA WŁOSA:

Główny budulec włosa stanowi keratyna – to rodzaj białka wytwarzany w naskórku.

Główny budulec włosa stanowi keratyna – to rodzaj białka wytwarzany w naskórku.

Na budowę włosa składa się łodyga oraz korzeń ukryty w skórze. Osadzony jest w torebce zwanej mieszkiem włosowym, do której uchodzi gruczoł łojowy. Na dnie mieszka włosowego znajduje się opuszka zwana cebulką włosową. Cebulka zawiera komórki macierzy, które odpowiedzialne są za tworzenie się i wzrost włosa. Jednocześnie stanowi ona jedyny żywy fragment włosa. Łodyga włosa znajdująca się ponad powierzchnią skóry jest strukturą całkowicie martwą. W skład macierzy włosa wchodzą melanocyty oraz różnicujące się komórki nabłonka. Pierwsze z wymienionych odpowiadają za wytwarzanie melaniny, a więc za barwę włosa, podczas gdy drugie decydują o jego wzroście. Im więcej melaniny, tym ciemniejszy odcień włosów. Melanina decyduje również o kolorze skóry i powoduje, że ludzie opalają się pod wpływem promieni słonecznych. Cebulka włosa osadzona jest na brodawce, w której znajdują się liczne naczynia krwionośne odpowiedzialne za dostarczanie komórkom macierzy substancji budulcowych i odżywczych.

Nie wszystkie włosy na ciele człowieka rosną równocześnie. Cykl życiowy włosa dzieli się na trzy fazy: wzrostu (anagen), przejściową (katagen) i spoczynku (telogen). Wyłącznie włosy znajdujące się w fazie wzrostu pozytywnie reagują na wiązkę lasera. Aby usunąć włos na stałe, należy zniszczyć mieszek włosowy wraz ze znajdującą się na jego dnie macierzą i brodawką.

SCHEMAT CYKLU ŻYCIOWEGO WŁOSA:

Studio Laser

 

 

ANAGEN to faza aktywnego wzrostu włosa.

Korzeń włosa ściśle połączony jest z brodawką włosową. Skutecznie odżywiana macierz dzieli swoje komórki, powodując przyrost włosa, aż ponad powierzchnię skóry. Anagen w przypadku włosów na głowie trwa nawet od 2 do 6 lat. Na ciele etap ten trwa zdecydowanie krócej, bo od 6 tygodni na twarzy do 12 tygodni na nogach.

W tej fazie wiązka lasera może przepłynąć przez włos (melanina jest przewodnikiem) bezpośrednio do brodawki włosowej – ogrzewa ją i bezpowrotnie niszczy. Włos pod wpływem uwalniającego się ciepła zostaje spalony. Po około 2-3 tygodniach wykrusza się i wypada ze skóry. Włos uchwycony w tej fazie już nigdy nie odrośnie, ponieważ macierz odcięta od substancji budulcowych i odżywczych produkowanych przez brodawkę zanika i nie ma możliwości reprodukcji.

KATAGEN jest fazą przejściową, w której cebulka oddziela się od brodawki i zmierza ku górze. Następuje tu stopniowe zatrzymanie procesów rozrodczych włosa, a tym samym jego wzrostu. Melanina przestaje być wytwarzana, co wiąże się z odbarwieniem dolnej części włosa. W tej fazie wiązka lasera nie ma już bezpośredniego przepływu do brodawki włosa. Do celu dociera jedynie niewielka część energii, która nie jest wystarczająca do jego całkowitego zniszczenia. Włos oczywiście ulegnie spaleniu i wykruszy się ze skóry, ale ponieważ mieszek i brodawka nie zostają uszkodzone, nastąpi dalszy ciąg cyklu – telogen, a następnie znów anagen i produkcja nowego włosa.

TELOGEN, czyli faza spoczynku, to ostatni etap cyklu życiowego włosa. Zachodzi tu obumieranie włosa oraz jego powolne usunięcie ze skóry. Działanie laserem na włosy znajdujące się w tej fazie jest zupełnie nieskuteczne (brak przepływu energii). Mieszek włosowy z macierzą znajduje się w fazie uśpienia i czeka na sygnał organizmu do reaktywacji całego cyklu i wytworzenia nowego włosa.

Jak widać, związane z naszą fizjologią trzy fazy wzrostu włosa warunkują częstotliwość i liczbę zabiegów laserowych, którym należy się poddać, aby na stałe usunąć owłosienie. By zniszczyć 80-92% niechcianego owłosienia, należy wykonać przynajmniej trzy regularne zabiegi laserowe w odstępach 2-miesięcznych. Wszelkie wydłużanie zalecanych odstępów między zabiegami spowoduje osłabienie efektów (włosy mogą wyjść z odpowiedniej fazy). Organizm ludzki ma zdolność regeneracji, z upływem lat niektóre brodawki włosowe mogą próbować się odnawiać. Dlatego po skończonej serii zabiegów zalecamy raz w roku lub raz na dwa lata wykonanie pojedynczego zabiegu przypominającego, który całkowicie wystarczy, aby utrzymać efekt gładkiej skóry.

Częstochowa

Studio Laser

ul. Waszyngtona 58 lok. 1

42-217 Częstochowa

tel. +48 34 367 15 93

kom. +48 604 261 661